ELXV6R3ETD272MK25S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 937
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 65
Datasheet
2700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXV6R3ETD272MK25S
DigiKey Part Number
ELXV6R3ETD272MK25S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV6R3ETD272MK25S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.19 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C