ELXV6R3ELL222MJ30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1.655
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
In Stock: 543
Nichicon
In Stock: 927
2200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXV6R3ELL222MJ30S
DigiKey Part Number
ELXV6R3ELL222MJ30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV6R3ELL222MJ30S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXV6R3ELL222MJ30S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.015 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.45 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
44 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C