ELXV500ELL820MJC5S
DigiKey Part Number
565-ELXV500ELL820MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV500ELL820MJC5S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXV500ELL820MJC5S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
265 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
530 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C