ELXV101ELL271MM20S
DigiKey Part Number
565-ELXV101ELL271MM20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV101ELL271MM20S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXV101ELL271MM20S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
725 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.45 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
85 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C