ELXS551VSN181MA30S
DigiKey Part Number
565-ELXS551VSN181MA30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS551VSN181MA30S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 550V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXS551VSN181MA30S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.573 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C