ELXS421VSN271MR30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 86
Datasheet
Rubycon
In Stock: 164
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 196
270 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS421VSN271MR30S
DigiKey Part Number
ELXS421VSN271MR30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS421VSN271MR30S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS421VSN271MR30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8733 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C