ELXS3B1VSN471MA25S
DigiKey Part Number
565-ELXS3B1VSN471MA25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS3B1VSN471MA25S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXS3B1VSN471MA25S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.6026 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Rated
315 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C