ELXS251VSN821MQ45S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS251VSN821MQ45S
DigiKey Part Number
ELXS251VSN821MQ45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS251VSN821MQ45S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS251VSN821MQ45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.39 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C