ELXS251VSN681MA25S is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 166
Datasheet
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS251VSN681MA25S
DigiKey Part Number
ELXS251VSN681MA25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS251VSN681MA25S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS251VSN681MA25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.285 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C