ELXS251VSN561MR25S
DigiKey Part Number
565-ELXS251VSN561MR25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS251VSN561MR25S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXS251VSN561MR25S Models
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.87 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.805 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C