ELXS201VSN222MA45S
DigiKey Part Number
ELXS201VSN222MA45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS201VSN222MA45S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXS201VSN222MA45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.48 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C