ELXS201VSN122MR35S
DigiKey Part Number
565-ELXS201VSN122MR35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS201VSN122MR35S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXS201VSN122MR35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.245 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C