Image for ELHU4H1VSN331MQ45S is not available
ELHU4H1VSN331MQ45S
DigiKey Part Number
565-ELHU4H1VSN331MQ45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHU4H1VSN331MQ45S
Description
E-CAP SNAP-IN
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.71 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2743 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
475 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C