EKZN6R3ELL471MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 614
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 34.688
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
In Stock: 197
470 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EKZN6R3ELL471MF11D
DigiKey Part Number
565-4032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN6R3ELL471MF11D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
540 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C