EKZN6R3ELL182MJ16S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 187
Datasheet
Rubycon
In Stock: 198
Nichicon
In Stock: 320
Nichicon
In Stock: 802
1800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKZN6R3ELL182MJ16S
DigiKey Part Number
EKZN6R3ELL182MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN6R3ELL182MJ16S
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZN6R3ELL182MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.056 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.76 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C