EKZN630ELL152MMN3S
DigiKey Part Number
565-4102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN630ELL152MMN3S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN630ELL152MMN3S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.028 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.38 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C