EKZN500ELL821ML20S
DigiKey Part Number
565-4073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN500ELL821ML20S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN500ELL821ML20S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.842 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.07 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C