EKZN500ELL221MJ16S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.920
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 883
Datasheet
Rubycon
In Stock: 6.305
Rubycon
In Stock: 6
In Stock: 887
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
In Stock: 698
Nichicon
In Stock: 110
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKZN500ELL221MJ16S
DigiKey Part Number
565-4067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN500ELL221MJ16S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZN500ELL221MJ16S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
825 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Impedance
53 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C