EKZN350ELL392MMP1S
DigiKey Part Number
565-EKZN350ELL392MMP1S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN350ELL392MMP1S
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN350ELL392MMP1S Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.285 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.38 A @ 100 kHz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C