EKZN250ELL471MH15D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 960
Datasheet
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKZN250ELL471MH15D
DigiKey Part Number
565-4837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN250ELL471MH15D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
59 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C