EKZN160ELL471MHB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 7.715
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2.184
Datasheet
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
EKZN160ELL471MHB5D
DigiKey Part Number
565-4237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN160ELL471MHB5D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
75 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C