EKZH350ELL101MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 37.646
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 32.286
Datasheet
Würth Elektronik
KEMET
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKZH350ELL101MF11D
DigiKey Part Number
565-3556-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH350ELL101MF11D
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZH350ELL101MF11D Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C