EKZE500ELL560MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 12.816
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 1.728
Datasheet
Similar
Similar
Nichicon
In Stock: 508
56 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKZE500ELL560MF11D
DigiKey Part Number
565-1704-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE500ELL560MF11D
Description
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZE500ELL560MF11D Models
Ripple Current @ Low Frequency
154 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
385 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
140 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C