EKYC630ELL331MJ20S
DigiKey Part Number
565-EKYC630ELL331MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYC630ELL331MJ20S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 65mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKYC630ELL331MJ20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
970 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.94 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C