EKYB350ELL271MH15D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3.086
Datasheet
270 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EKYB350ELL271MH15D
DigiKey Part Number
565-EKYB350ELL271MH15D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB350ELL271MH15D
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
69 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C