EKYB160ELL682MM25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 463
Datasheet
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKYB160ELL682MM25S
DigiKey Part Number
565-EKYB160ELL682MM25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB160ELL682MM25S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EKYB160ELL682MM25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.0005 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.53 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C