EKYA630ELL102ML25S
DigiKey Part Number
565-EKYA630ELL102ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA630ELL102ML25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYA630ELL102ML25S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.638 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.73 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C