EKY-500ELL272MM40S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 227
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 179
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 3.247
2700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKY-500ELL272MM40S
DigiKey Part Number
565-EKY-500ELL272MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-500ELL272MM40S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKY-500ELL272MM40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.85 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 100 kHz
Impedance
14 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C