EKY-250ELL222MM20S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ELL222MM20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ELL222MM20S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-250ELL222MM20S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
2.145 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.86 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
26 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C