EKY-160ELL472MLN3S
DigiKey Part Number
565-EKY-160ELL472MLN3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-160ELL472MLN3S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKY-160ELL472MLN3S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.9325 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C