EKXN351ELL330MK16S
DigiKey Part Number
565-EKXN351ELL330MK16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXN351ELL330MK16S
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Detailed Description
33 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXN351ELL330MK16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
315 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
787.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C