EKXL451ELL820MM25S
DigiKey Part Number
565-5054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL451ELL820MM25S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXL451ELL820MM25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.625 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C