EKXL451ELL390ML20S
DigiKey Part Number
565-EKXL451ELL390ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL451ELL390ML20S
Description
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
39 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXL451ELL390ML20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C