EKXL421ELL330MK25S
DigiKey Part Number
565-EKXL421ELL330MK25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL421ELL330MK25S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXL421ELL330MK25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
875 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C