EKXL421ELL270MJ30S
DigiKey Part Number
565-EKXL421ELL270MJ30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL421ELL270MJ30S
Description
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXL421ELL270MJ30S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
750 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C