EKXL401ELL180MJ20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.300
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 16
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1.027
Rubycon
18 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKXL401ELL180MJ20S
DigiKey Part Number
565-5036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL401ELL180MJ20S
Description
CAP ALUM 18UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKXL401ELL180MJ20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
220 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C