EKXJ451ELL820MMN3S
DigiKey Part Number
565-4230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ451ELL820MMN3S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXJ451ELL820MMN3S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
730 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.825 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C