EKXJ451ELL820ML40S
DigiKey Part Number
565-3539-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ451ELL820ML40S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXJ451ELL820ML40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.875 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C