EKXJ451ELL6R8MJ16S
DigiKey Part Number
565-4229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ451ELL6R8MJ16S
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL
Detailed Description
6.8 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXJ451ELL6R8MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
262.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C