EKXJ351ELL101MM25S
DigiKey Part Number
565-EKXJ351ELL101MM25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ351ELL101MM25S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXJ351ELL101MM25S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.5975 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C