EKXG451ETD4R7MJ16S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 4.020
Datasheet
Image for EKXG451ETD4R7MJ16S is not available
EKXG451ETD4R7MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKXG451ETD4R7MJ16STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EKXG451ETD4R7MJ16SCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXG451ETD4R7MJ16S
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C