EKMW451VSN561MR50S
DigiKey Part Number
565-EKMW451VSN561MR50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMW451VSN561MR50S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMW451VSN561MR50S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9172 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.067" (52.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C