EKMT451VSN101MQ25S
DigiKey Part Number
565-EKMT451VSN101MQ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT451VSN101MQ25S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMT451VSN101MQ25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4872 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C