EKMT421VSN271MQ40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 399
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 157
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
In Stock: 97
Nichicon
In Stock: 10
Nichicon
In Stock: 164
Upgrade
In Stock: 187
270 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMT421VSN271MQ40S
DigiKey Part Number
EKMT421VSN271MQ40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT421VSN271MQ40S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMT421VSN271MQ40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.63 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3309 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C