EKMR451VSN271MQ40S
DigiKey Part Number
565-EKMR451VSN271MQ40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMR451VSN271MQ40S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMR451VSN271MQ40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8876 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C