EKMQ500ELL4R7ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3.439
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
In Stock: 252
Nichicon
In Stock: 882
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMQ500ELL4R7ME11D
DigiKey Part Number
EKMQ500ELL4R7ME11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ500ELL4R7ME11D
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C