EKMQ451VSN101MQ25S
DigiKey Part Number
565-3017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ451VSN101MQ25S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMQ451VSN101MQ25S Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
915.2 mA @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C