EKMQ3B1VSN102MA45S
DigiKey Part Number
565-EKMQ3B1VSN102MA45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ3B1VSN102MA45S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMQ3B1VSN102MA45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.289 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
315 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C