EKMQ351ELL101MMN3S
DigiKey Part Number
565-EKMQ351ELL101MMN3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ351ELL101MMN3S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMQ351ELL101MMN3S Models
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
562.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C