EKMM401VSN221MR30S
DigiKey Part Number
565-EKMM401VSN221MR30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM401VSN221MR30S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMM401VSN221MR30S Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.573 A @ 50 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.13Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C